Suomen Kuluttajaliiton mielestä hallituksen kaavailema makeisvero on epäjohdonmukainen ja kuluttajia harhaanjohtava.
Ehdotettu makeisvero luokittelee verotettavat tuotteet tullitariffien nimikkeiden perusteella. Sen vuoksi verotuksen ulkopuolelle jäävät monet terveysvaikutuksiltaan samankaltaiset tuotteet kuten esimerkiksi keksit ja makeat leivonnaiset.
Järjestö huomauttaa, että vero kohdistuu myös terveydelle hyödyllisiin tuotteisiin, kuten kivennäisvesiin ja ksylitolituotteisiin. Näiden verottaminen on ravitsemuksellisesti perusteetonta.
Suomen Kuluttajaliitto kannattaa kansanterveydellisiä tavoitteita turvaavan veromuodon selvittämistä. Tullinimikkeisiin perustuvan makeisveron Kuluttajaliitto jättäisi säätämättä.
(MP, 6.9.2010)