Maanantaina 25.8. veroneuvontamme on poikkeuksellisesti auki vain klo 9–11.

5.4.2024

Lausunto luonnoksesta hallituksen esitykseksi eduskunnalle laiksi arvonlisäverolain muuttamisesta (verokantadirektiivi)

Veronmaksajain Keskusliiton lausunto valtiovarainministeriölle 5.4.2024

Esitysluonnoksessa ehdotetaan muutettavaksi arvonlisäverolakia. Muutosehdotuksissa on kyse EU:n verokantadirektiivin jäsenvaltioita pakottavien säännösten täytäntöönpanosta. Muutosten on tarkoitus tulla voimaan 1.1.2025.

Arvonlisäverolakiin lisättäisiin suoratoistona lähetettävien tai virtuaalisesti toteutettavien opetus-, tiede-, kulttuuri-, viihde- ja urheilutilaisuuksien, messujen ja näyttelyjen sekä muiden vastaavien tilaisuuksien verotuspaikkaa koskevat säännökset.

Arvonlisäverolain liikuntapalvelujen sekä kulttuuri- ja viihdetilaisuuksien ja laitosten pääsymaksuihin sovellettavaa alennettua verokantaa koskevan säännöksen sanamuotoa yhdenmukaistettaisiin vastaamaan direktiivin muotoilua. Säännöstä tarkennettaisiin lisäksi siten, että alennettu verokanta soveltuisi sekä fyysisiin tapahtumiin paikan päällä että suoratoistona lähetettäviin tapahtumiin. Myös marginaaliverotusmenettelyn soveltamisedellytyksiä tarkistettaisiin direktiivin mukaisesti.

Esitysluonnoksessa ehdotetaan arvonlisäverolain 85 a §:n 1 momentin 3 kohtaa muutettavaksi seuraavasti: ”pääsy urheilutapahtumiin tai kyseisten tapahtumien suoratoistoon tai molempiin; urheilutilojen käyttö ja urheilu- tai liikuntatuntien tarjoaminen myös suoratoistona”. Veronmaksajain Keskusliitto huomauttaa, että ehdotetun muutoksen myötä kyseinen kohta ei vaikuttaisi enää määräävän lainkaan muuna kuin suoratoistona tarjottavien urheilu- ja liikuntatuntien tarjoamiseen sovellettavasta verokannasta, mikä ei  liene tarkoitus. Väärinymmärrysten välttämiseksi Veronmaksajain Keskusliitto esittää, että ehdotettuun lainkohtaan lisätään pilkku sanan ”myös” edelle.

Veronmaksajain Keskusliitto pitää direktiivin voimaansaattamista tärkeänä ja puoltaa esityksen pikaista antamista. Yllä olevaa teknisluonteista täsmennysehdotusta lukuun ottamatta Veronmaksajain Keskusliitolla ei ole huomautettavaa esitysluonnoksen sisällöstä.

 

Kati Malinen
lakiasiainjohtaja

 

 

 

Tulosta sivu