Maanantaina 25.8. veroneuvontamme on poikkeuksellisesti auki vain klo 9–11.

25.7.2025

Lausunto luonnoksesta hallituksen esitykseksi eduskunnalle laiksi valmisteverotuslain muuttamisesta

Veronmaksajain Keskusliiton lausunto valtiovarainministeriölle 24.7.2025

Esityksessä ehdotetaan muutettavaksi valmisteverotuslakia. Korkeimman oikeuden ennakkopäätök­sen KKO 2024:39 johdosta nuuskan maahantuontiin liittyvää ilmoitusvelvollisuuden laiminlyöntiä ei voida nykyisin itsekriminointisuojan vuoksi pitää rangaistavana eikä nuuskan tuojia ole enää syytetty tai tuomittu veropetoksista. Laitonta maahantuontia arvioidaan näin ollen tällä hetkellä ainoastaan salakuljetusrikoksena.

Valmisteverotuslakiin ehdotetaan lisättäväksi uusi 4 b §, jonka nojalla verovelvolliselta saatua, val­misteverotukseen liittyvää ilmoitustietoa ei saisi hyödyntää muun kuin verotukseen liittyvän rikoksen tutkimisessa, syytteeseen panossa tai tuomitsemisessa. Verotukseen liittyvän ilmoitusvelvollisuuden täyttäminen ei lakimuutoksen myötä voisi johtaa siihen, että henkilö samalla asettaa itsensä syytteen vaaraan esimerkiksi salakuljetuksesta, sillä veroilmoitusta voitaisiin hyödyntää vain verotuksen tar­peita varten.

Lakimuutoksen tarkoituksena on esityksen mukaan selkeyttää oikeustilaa ja turvata itsekriminointi­suoja erityissäännöksellä. Tosiasiallisesti merkittävimmät vaikutukset liittyisivät Veronmaksajain Keskusliiton näkemyksen mukaan kuitenkin siihen, että lakimuutos edistäisi näiden rikosten selvit­tämistä ja verotuksen toimeenpanoa. Itsekriminointisuoja voisi nimittäin tulla sovellettavaksi vain, kun tuonnista on annettu asianmukainen ilmoitus verotusta varten. Yleensä nuuskan laiton maahan­tuonti tulee esityksenkin mukaan ilmi viranomaisen omassa valvonnassa.

Jatkossa, jos Tulli havaitsisi valvonnassaan tuodun nuuskaa tai muita tuontikiellon alaisia tupakkalaissa tarkoitettuja tuotteita ilman, että niistä on annettu säädettyjä ilmoituksia verotusta varten, Tulli voisi käynnistää sekä sala­kuljetusrikokseen että veropetokseen liittyvän esitutkinnan. Valvonnassa kiinni jäänyt ei voisi vedota itsekriminointisuojaan. Esityksessä todetaan, että koska kysymys on tuotteista, joita ei saa tuoda maa­han, ei ole jatkossakaan oletettavaa, että ilmoituksia ryhdyttäisiin tekemään ainakaan merkittävässä laajuudessa.

Esityksellä ei olisi vaikutusta verottoman tuontioikeuden puitteissa tapahtuvaan maahantuontiin. Vaikka itsekrimointisuojan vahvistamisen sijaan lakimuutos vaikuttaa ennen kaikkea helpottavan maahantuontirikosten selvittämistä, Veronmaksajain Keskusliitto ei näe ehdotuksen myöskään hei­kentävän verovelvollisten oikeusturvaa. Myös tavoite tehostaa laittoman maahantuonnin torjuntaa on tärkeä ja kannatettava. Niissä tapauksissa, joissa verovelvollinen poikkeuksellisesti antaisi veroilmoi­tuksen nuuskan maahantuonnista, ei ilmoituksella annettuja tietoja voitaisi jatkossa hyödyntää vero­velvollista vastaan esimerkiksi salakuljetusrikosten osalta.

 

Veronmaksajain Keskusliitolla ei ole huomautettavaa ehdotetusta sääntelystä.

 

 

Kati Hannikainen
lakiasiainjohtaja                                     

 

Tulosta sivu