Parisuhde ja verot 24.1.2025

Avio-oikeus ja avioehto

Kun puolisot solmivat avioliiton, kummallekin puolisolle syntyy avio-oikeus toisen puolison omaisuuteen. Avio-oikeus tarkoittaa aviopuolison oikeutta toisen puolison omaisuuteen avioerotilanteessa tai puolison kuoltua.

Tätä oikeutta voidaan rajoittaa avioehtosopimuksella, joka voi koskea joko koko omaisuutta tai vain osaa siitä. Avio-oikeuden rajoitus voi perustua myös lahjakirjan tai testamentin määräykseen.

Avio-oikeus on eräänlainen odotusoikeus, joka toteutuu vasta osituksessa. Osituksessa lähtökohtaisesti vähemmän omistavalla puolisolla on oikeus saada tasinkoa enemmän omistavalta puolisolta.

Avioliiton aikana omaisuuden omistajuus ei muutu. Omaisuus kuuluu siis sille puolisolle, jonka nimiin se on hankittu.

Huomaa: avio-oikeus ei takaa leskelle puolikasta

Aviopuolison avio-oikeus ei tarkoita oikeutta saada puolet ensiksi kuolleen puolison omaisuudesta. Tämä harhakäsitys on valitettavan yleinen.

Kun tasingon määrää lasketaan puolittamisperiaatteella, mukaan lasketaan myös lesken omat avio-oikeuden alaiset varat. Jos leski on varakkaampi kuin ensiksi kuollut puoliso, hän ei saa avio-oikeudella mitään kuolinpesästä. 

Avioehto

Mikäli puolisot haluavat itse määrätä, miten avio-oikeus koskee heidän omaisuuttaan, se tulee tehdä avioehtosopimuksella.

Puolisoiden välinen avioehto vaikuttaa ositukseen. Vaikutus riippuu avioehdon sisällöstä. Jos avioehdolla on suljettu avio-oikeus kokonaan pois, ositusta ei tehdä. Tällöin omaisuus vain erotellaan lähinnä sen perusteella, kumman puolison nimissä omaisuus on.

Puolisot voivat tehdä avioehtosopimuksen joko ennen avioliiton solmimista taikka avioliiton aikana.

  • Avioehto voidaan kuitenkin rekisteröidä vasta avioliiton solmimisen jälkeen.
  • Sopimusta ei voi rekisteröidä puolison kuoleman tai avioerohakemuksen jättämisen jälkeen, vaikka sopimus olisi pätevästi laadittu ennen avioliittoa tai sen aikana.

Avioehtosopimuksessa puolisot voivat esimerkiksi sopia, ettei kummallakaan taikka toisella ole avio-oikeutta toisen omaisuuteen.

Avio-oikeus voidaan sulkea pois kokonaan tai osittain. Avioehtosopimuksessa voidaan myös esimerkiksi määrätä, että puolisolla ei ole avio-oikeutta tiettyyn toiselle puolisolle kuuluvaan omaisuuteen.

Avioehdon voimassaolo: erossa vai kuolemassa?

Avioehtosopimus voidaan laatia siten, että se on voimassa avioerossa, mutta ei puolison kuollessa.

Oikeuskäytännössä on katsottu päteväksi avioehtosopimus, jonka mukaan erossa kummallakaan puolisolla ei ole avio-oikeutta toisen omaisuuteen. Jos sen sijaan avioliitto purkautuu toisen puolison kuoleman vuoksi, leskellä on avio-oikeus kuolleen puolisonsa omaisuuteen. Tällaisesta tapauksesta on korkeimman oikeuden ratkaisu (KKO 2000:100).

Tällöin avioehto siis laaditaan niin, että puolison avio-oikeus riippuu siitä, kuinka avioliitto päättyy. Jos avioliitto päättyy eroon, puolisoilla ei ole avio-oikeutta, mutta jos avioliitto päättyy kuolemaan, avio-oikeus on voimassa.



Tällä sivustolla oleva informaatio on luonteeltaan yleistä tiedotusta, eikä sitä ole tarkoitettu yksilölliseksi veroneuvonnaksi tai konkreettisten päätösten perusteeksi. Sisältö pyritään pitämään ajan tasalla, mutta tekstien oikeellisuutta, kattavuutta tai ajantasaisuutta ei voida taata.

Tulosta sivu

Sinua saattaisi kiinnostaa