Maksaako avopuoliso hallintaoikeudesta perintöveroa?

 

Hallintaoikeuden saajan ei tarvitse maksaa perintöveroa hallinta- tai käyttöoikeustestamentilla saadusta omaisuudesta.

Onko näin myös siinä tapauksessa, että hallintaoikeuden saaja testamenttitilanteessa on perittävän avopuoliso ja perittävällä on rintaperillisiä?

 

Verojuristi
Tero Hämeenaho

Verojuristi Tero Hämeenaho vastaa

Hallinta- tai käyttöoikeuden saajan ei tarvitse maksaa perintöveroa saamastaan hallinta- tai käyttöoikeudesta riippumatta siitä, kuka hallintaoikeuden saaja on tai onko perittävällä rintaperillisiä. 

Omistusoikeuden saaja on perintöverovelvollinen. Jos omistusoikeuden saajan verotettava perintöosuus on  kuitenkin alle 20 000 euroa, saajalta ei mene perintöveroa.

Verojuristivastaus on julkaistu Taloustaidossa 14.3.2022.

Tämä on Verojuristi vastaa -artikkeli, jota ei päivitetä. Tällä sivustolla oleva informaatio on luonteeltaan yleistä tiedotusta, eikä sitä ole tarkoitettu yksilölliseksi veroneuvonnaksi tai konkreettisten päätösten perusteeksi.

Tulosta sivu