Saako taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja tehdä työhuonevähennyksen?
Olen taloyhtiöni hallituksen puheenjohtaja ja hoidan kotonani viikoittain taloyhtiön asioita. Saanko tehdä työhuonevähennyksen esitäytetyllä veroilmoituksella?
Olen taloyhtiöni hallituksen puheenjohtaja ja hoidan kotonani viikoittain taloyhtiön asioita. Saanko tehdä työhuonevähennyksen esitäytetyllä veroilmoituksella?
Et saa. Esitäytetyllä veroilmoituksella ei saa enää tehdä työhuonevähennystä siitä, että tekee kotonaan asunto-osakeyhtiön hallituksen puheenjohtajan töitä.
Hallituksen jäsenyydestä saatuja palkkioita samoin kuin esimerkiksi kokouspalkkioita pidetään verotuksessa palkkana, vaikka työsuhdetta asunto-osakeyhtiöön ei ole.
Tuloverolakia muutettiin vuoden 2026 alussa niin, ettei omassa tai perheen käytössä olevan asunnon tai vapaa-ajan asunnon kustannuksia pidetä enää palkkatulon hankkimisesta tai säilyttämisestä aiheutuneina menoina. Verotuksessa palkkana pidettävästä tulosta ei siksi ole mahdollista saada työhuonevähennystä enää vuodesta 2026 alkaen.
Vielä keväällä 2026 annetulla vuotta 2025 koskevalla veroilmoituksella työhuonevähennyksen tekeminen oli mahdollista, jos työskentely kotona ei ollut vähäistä.
Tämä on Verojuristi vastaa -artikkeli, jota ei päivitetä. Tällä sivustolla oleva informaatio on luonteeltaan yleistä tiedotusta, eikä sitä ole tarkoitettu yksilölliseksi veroneuvonnaksi tai konkreettisten päätösten perusteeksi.