Mitä tuloa toiminimen aineettomien oikeuksien myynnistä saatu tulo on?

Olen toiminimiyrittäjä ja olen lopettamassa liiketoimintani. Miten myyntiä verotetaan, jos lopetan toiminnan ja myyn brändin ja tuoteoikeudet uudelle yrittäjälle?

Verojuristi
Miika Härkönen

Verojuristi Miika Härkönen vastaa

Toiminimen aineettomien oikeuksien myynnistä saadut tulot ovat elinkeinotoiminnan veronalaisia tuottoja, jotka ilmoitetaan liiketoiminnan muina tuottoina myyntivuoden veroilmoituksella.

Luovutettujen varallisuuserien verotuksessa poistamattomat hankintamenot ovat myös elinkeinotoiminnan vähennyskelpoisia kuluja, joskaan toiminnassasi ei ole välttämättä näille varallisuuserille hankintamenoa syntynyt.

Lopettamisvuonna tapahtuvasta varallisuuden myynnistä voi syntyä suuri kertatulo, jonka ansiotulo-osaan voi tietyin edellytyksin soveltua tulontasaus.

Elinkeinotoiminnan tuloksesta on eriteltävä luovutusvuoden varsinaisen toiminnan tulo, johon tulontasausta ei voida soveltaa, ja tulontasaukseen oikeuttavat tulot. 

Käyttöomaisuuden luovutusvoitosta erotellaan kiinteistöjen ja arvopapereiden luovutusvoitot, jotka verotetaan pääomatulona ja joihin ei siten sovelleta tulontasausta.

Tulontasauksella lievennetään valtionveron progressiivisen tuloveroasteikon vaikutusta silloin, kun luonnollinen henkilö tai kuolinpesä on saanut kerralla suurehkon tulon, joka on kertynyt kahdelta tai useammalta vuodelta.

Muiden verovelvollisten verotuksessa tulontasausta ei voida toimittaa.

Tulontasausta voidaan soveltaa, kun elinkeinotoiminnan lopettamisen yhteydessä myydyistä varoista saatu tulo on vähintään 2 500 euroa ja kyseinen kertatulo on vähintään neljäsosa myyjän koko vuoden veronalaisesta puhtaasta ansiotulosta. Myös saatu kertatulo sisältyy tähän määrään.

Kertatulon kertymisaikana pidetään liikkeen- tai ammatinharjoittajan toiminta-aikaa, kuitenkin enintään viittä vuotta. 

Tulontasausta on myös vaadittava ennen kuin verotus päättyy siltä vuodelta, jolloin sait kertatulon. Tätä aihetta käsitellään Verohallinnon syventävässä vero-ohjeessa Tulontasaus ansiotulojen verotuksessa.  

Jos olet arvonlisäverovelvollinen, on huomattava, että mikäli kysymys ei ole arvonlisäverolain 19 c §:n mukaisesta liikkeen tai sen osan luovutuksesta, tulee näistä brändi- ja tuoteoikeuksien myynnistä maksaa myös arvonlisävero.

Toiminimen tulos, johon myös aineettomien oikeuksien myynti vaikuttaa, jaetaan verotuksessa normaalisti ansio- ja pääomatulo-osuuksiin elinkeinotoiminnan nettovarallisuuden perusteella.

Tämä on Verojuristi vastaa -artikkeli, jota ei päivitetä. Tällä sivustolla oleva informaatio on luonteeltaan yleistä tiedotusta, eikä sitä ole tarkoitettu yksilölliseksi veroneuvonnaksi tai konkreettisten päätösten perusteeksi.

Tulosta sivu

Sinua saattaisi kiinnostaa

Pitääkö pienyrittäjällä olla kassakone?

Olen pienyrittäjä ja minulla on liiketoimintaa, josta olen arvonlisäverovelvollinen. Olen tietoinen siitä, että minun on annettava asiakkaalleni myynnistäni kuitti, mutta tarkoittaako tämä samalla myös sitä, että minun pitää hankkia kassakone? Verojuristi Tero Hämeenaho vastaa: Arvonlisäverotuks...

Lue lisää