Muutostilanteet
7.5.2026 | Jäsenille

Miten yritys hakeutuu pois ennakkoperintärekisteristä?

Yritykseni on merkitty ennakkoperintärekisteriin, koska se myi aiemmin palveluja. Nyt se on käytännössä pelkkä sijoitusyhtiö, joka ei siis enää myy mitään muuta kuin välillä arvopapereitaan.

Ennakkoperintärekisterillä ei ole enää merkitystä yritykselle. Voiko yritys hakeutua pois rekisteristä itse, vai pitääkö poistamista perustella jotenkin?

Verojuristi
Harri Rajala

Verojuristi Harri Rajala vastaa

Ennakkoperintärekisteriin merkitty yritys poistetaan rekisteristä aina, jos se sitä pyytää.

Yleisin syy hakeutua pois rekisteristä on toiminnan päättyminen.

Ennakkoperintärekisteristä hakeudutaan pois Omaverossa, YTJ:n sähköisessä palvelussa tai muutos- ja lopettamisilmoituslomakkeella (Y4, Y5 tai Y6).

Kun hakemus on käsitelty, Verohallinto antaa päätöksen rekisteristä poistamisesta. Tieto näkyy myös YTJ:ssä.

Tämä on Verojuristi vastaa -artikkeli, jota ei päivitetä. Tällä sivustolla oleva informaatio on luonteeltaan yleistä tiedotusta, eikä sitä ole tarkoitettu yksilölliseksi veroneuvonnaksi tai konkreettisten päätösten perusteeksi.

Tulosta sivu

Sinua saattaisi kiinnostaa

Onko minulla veronumero?

Minulta on tiedusteltu veronumeroani. En löydä ainakaan esitäytetyltä veroilmoitukseltani sellaista. Onko minulla tavallisena Suomessa asuvana Suomen kansalaisena moista numeroa?

Lue lisää