TaxFax nro 70 • 29.11.2021
Perukirjan lähettäminen Verohallinnolle
Verohallinto tiedottaa (linkki), että kuolinpesien asioita hoitavat pankit ja lakitoimistot sekä muiden organisaatioiden edustajat voivat nyt hoitaa perunkirjoitukseen liittyviä asioita Verohallinnon asiointipalvelussa.
Verohallinnon asiointipalvelussa voi
- lähettää perukirjan ja täydennysperukirjan – saada niistä vastaanottokuittauksen, jonka voi tallentaa tai tulostaa
- hakea lisäaikaa perunkirjoitukseen ja perukirjan toimittamiseen
- pyytää kopiota perukirjasta.
Edustusmenot tuloverotuksessa
Verohallinto on julkaissut 29.11.2021 päivätyn ohjeen Edustusmenot tuloverotuksessa (linkki). Ohjeen lukua 3.1 on päivitetty siten, että tavanomaisen mainoslahjan käsitettä on täsmennetty.
Mainoslahjat
Mainoslahjoja ovat esimerkiksi yrityksen tuotteiden näytelähetykset, yrityksen merkkipäivinä asiakkaille jaetut lahjat ja asiakkaille annetut kummi- ja häälahjat. Mainoslahja on arvoltaan vähäinen massalahja, joka annetaan samanaikaisesti ja samanlaisena useille vastaanottajille. Mainoslahjoihin on usein painettu yrityksen nimi tai liiketunnus. Myös yrityksen omia tuotteita voidaan antaa mainostarkoituksessa.
Mainoslahjaa, jonka arvonlisäverollinen ostohinta on enintään 50 euroa, voidaan pitää tavanomaisena. Jos yritys on itse valmistanut tavaran, tavanomaisuutta määriteltäessä arvona pidetään tavaran todennäköistä luovutushintaa.
Alkoholilahjojen on katsottu verotuskäytännössä liittyvän lähtökohtaisesti edustamiseen. Alkoholituotetta voidaan poikkeuksellisesti pitää luonteeltaan mainoslahjana, jos kyseessä on yrityksen itse valmistamien tuotteiden jakaminen mainostarkoituksessa tilanteessa, jossa yleiset mainoslahjaksi katsomisen edellytykset täyttyvät.
Yritysjärjestelyt ja verotus
Verohallinto on julkaissut 29.11.2021 päivitetyt ohjeet sulautumisen (linkki), jakautumisen (linkki), osakevaihdon (linkki) ja liiketoimintasiirron verotuksesta (linkki).
Sulautuminen
Ohjeen lukua 3.5.1, joka käsittelee sulautumisen vaikutusta tappioiden vähentämiseen on päivitetty tuloverolain (TVL) 16.7.2021 voimaantulleiden muutoksen perusteella. TVL 123 §:n 3 ja 4 momentissa säädetään tappioiden siirtymisestä kuntajaon muuttamistilanteissa sekä kuntayhtymien yhdistymisissä ja jakautumisissa.
Lisäksi lukua 2.2, joka käsittelee sulautumisvastiketta, on päivitetty päätöksen KHO 2021:35 (yhdysvaltaisten yhtiöiden sulautuminen) vuoksi ja lukuun on lisätty maininta sulautumista koskevan säännöksen soveltamisesta kuntien ja kuntayhtymien rakennejärjestelyissä.
Myös ohjeen yleistä yritysjärjestelyistä käsittelevää lukua 1 on päivitetty päätöksen KHO 2021:36 (rajat ylittävä sulautuminen) vuoksi. Ohjeen sulautumisen verotusperiaatteita käsittelevää lukua 3, on päivitetty päätösten KHO 2021:104 sekä KHO 2021:105 (sulautumisen vaikutus tappioiden vähentämiseen) vuoksi. Lisäksi ohjeen veron kiertämistä yritysjärjestelyissä käsittelevää lukua 4, on päivitetty päätöksen KHO 2021:65 vuoksi.
Jakautuminen
Ohjeen jakautumisen verovaikutuksia käsittelevää lukua 3 on päivitetty tuloverolain 16.7.2021 voimaantulleiden muutoksen perusteella. TVL 123 §:n 3 ja 4 momenteissa säädetään tappioiden siirtymisestä kuntajaon muuttamistilanteissa sekä kuntayhtymien yhdistymisissä ja jakautumisissa.
Lisäksi vastikeosakkeiden omistussuhteita käsittelevään lukuun 4.5.1 on lisätty maininta jakautumista koskevan säännöksen soveltamisesta kuntien ja kuntayhtymien rakennejärjestelyissä. Samassa yhteydessä ohjeen lukuja, 1 Yleistä yritysjärjestelyistä ja 2.1 Yleistä jakautumissäännöksen soveltamisesta, on päivitetty päätöksen KHO 2021:36 vuoksi. Myös ohjeen veronkiertoa käsittelevää lukua 5 on päivitetty päätöksen KHO 2021:65 vuoksi.
Osakevaihto
Ohjeen yleistä yritysjärjestelyistä käsittelevää lukua 1 on päivitetty päätöksen KHO 2021:36 vuoksi (rajat ylittävä sulautuminen).
Ohjeen veron kiertämistä käsitelevää lukua 5 on päivitetty päätöksen KHO 2021:65 vuoksi. Osakevaihdossa kohdeyhtiön osakkeiden hankintamenojen kasvattamisen muodossa tapahtuvan lopullisen veroedun kerryttäminen katsottiin järjestelmälle vieraaksi veroeduksi, kun kohdeyhtiön osakkeet on tarkoitus luovuttaa edelleen (KHO 2021:65).
Liiketoimintasiirto
Ohjeen yleistä yritysjärjestelyistä käsittelevää lukua 1 on päivitetty päätöksen KHO 2021:36 vuoksi (rajat ylittävä sulautuminen). Myös ohjeen veronkiertoa käsittelevää lukua 5 on päivitetty päätöksen KHO 2021:65 vuoksi.