Maanantaina 25.8. veroneuvontamme on poikkeuksellisesti auki vain klo 9–11.

TaxFax nro 4 • 17.1.2022

Maksujärjestelyssä oleville veroveloille maksuaikaa

Verohallinto tiedottaa (linkki), että se pidentää verojen maksuaikaa sellaisten yritysten ja henkilöasiakkaiden kohdalla, joilla on verovelkojen maksujärjestely Verohallinnon kanssa voimassa. Maksujärjestelyssä olevien asiakkaiden ei tarvitse maksaa maksujärjestelyn kuukausieriä tammi-, helmi- ja maaliskuussa, eikä maksujärjestely raukea. Maksujärjestelyssä olevien yritysten ja henkilöasiakkaiden ei tarvitse erikseen hakea lisäkuukausia verojen maksuun. Verohallinto myöntää lisäkuukaudet automaattisesti. Muita maksujärjestelyn ehtoja pitää kuitenkin noudattaa.

Aika maksaa verovelkoja siis pitenee, kun lyhennysvapaiden kuukausien määrä lisätään maksujärjestelyn loppuun. Tavoitteena on helpottaa erityisesti yrittäjien ja toiminimiyrittäjien koronarajoituksista johtuvia maksuvaikeuksia. Maksujärjestely tarkoittaa, että asiakkaat ovat hakeneet lisäaikaa verojen maksuun ja maksavat suunnitelluissa kuukausierissä veroja Verohallinnolle.

Maksujärjestelyssä oleva asiakas voi hyödyntää lisäkuukaudet, jos haluaa, mutta niitä ei kuitenkaan tarvitse käyttää. Jos asiakas ei tarvitse lisäaikaa, hänen kannattaa jatkaa maksujärjestelyn noudattamista alun perin sovitun mukaisesti. Verovelasta peritään aina viivästyskorko. Jos maksuaika pitenee, syntyy myös enemmän maksettavaa viivästyskorkoa. Verohallinto tiedottaa ja ohjeistaa aiheesta, kun yksityiskohdat ovat selvillä. Kaikkiin asiakkaisiin, joita asia koskee, ollaan yhteydessä.

Osinkotulojen verotus

Verohallinto on julkaissut 17.1.2022 päivätyn ohjeen Osinkotulojen verotus (linkki). Ohjeessa käsitellään suomalaisten luonnollisten henkilöiden ja kuolinpesien sekä kotimaisten elinkeinoyhtymien ja yhteisöjen saamien osinkojen verotusta. Ohjeen eläkesäätiön ja eläkekassan ylikatteen palauttamista koskevaa lukua 5.6 on päivitetty 1.1.2022 voimaan tulleen elinkeinotulon verottamisesta annetun lain 18 §:n 1 momentin 5 kohdan muutoksen vuoksi. Samassa yhteydessä lukua 1.2 on täydennetty julkisesti noteeratun yhtiön jakaman osingon osalta ja lukuun 2.1 on lisätty kannanotto ETF-rahaston jakamasta tuotosta. Lisäksi ohjeen osakastason matemaattisen arvon laskentaa koskevaa lukua on täsmennetty siltä osin kuin siinä käsitellään yrittäjäosakkaan verovuonna käyttämän asunnon arvon vähentämistä osakkeiden yhteenlasketusta matemaattisesta arvosta seuraavasti:

Osakkeiden matemaattisesta arvosta vähennetään se määrä, jota on käytetty asunnon arvona yhtiön nettovarallisuutta ja osakkeen matemaattista arvoa laskettaessa.  Koska osakkeen matemaattinen arvo perustuu aina yhtiön edellisen verovuoden nettovarallisuuteen, asunnon arvona vähennetään määrä, josta asunto on otettu huomioon yhtiön edellisen verovuoden nettovarallisuutta laskettaessa.

Esimerkki 13
Yhtiö on jakanut tilikaudelta 1.1.-31.12.2021 osinkoa, joka on yhtiökokouksen päätöksen perusteella nostettavissa 15.4.2022. Osingon pääomatulo- ja ansiotulo-osuudet perustuvat verovuodelle 2022 matemaattiseen arvoon, joka lasketaan tilikauden 1.1.–31.12.2021 taseeseen pohjautuvan nettovarallisuuden perusteella.

Yrittäjäosakkaan omistamien osakkeiden yhteenlaskettu matemaattinen arvo on yhteensä 300 000 euroa. Yrittäjäosakas on käyttänyt verovuoden 2022 aikana yhtiön omistamaa osakehuoneistoa asuntonaan. Verovuoden 2021 nettovarallisuudessa asunnon arvo on ollut 125 000 euroa. Siten yrittäjäosakkaan osakkeiden yhteenlasketusta matemaattisesta arvosta vähennetään 125 000 euroa, jolloin yhteenlasketuksi matemaattiseksi arvoksi muodostuu 175 000 euroa (300 000 euroa – 125 000 euroa).

Freelancer verotuksessa

Verohallinto on julkaissut päivitetyn ohjeen Freelancer verotuksessa (linkki). Ohjeeseen on päivitetty työhuonekuluja ja työmatkakuluja koskevat muutokset Verohallinnon yhtenäistämisohjeesta vuodelta 2021 toimitettavaa verotusta varten.

Toiminimiyrittäjille veroilmoitus vain OmaVeroon

Verohallinto tiedottaa (linkki), että jatkossa toiminimiyrittäjille ei enää postiteta paperista veroilmoituslomaketta, vaan he saavat veroilmoituksen OmaVeroon. Halutessaan toiminimiyrittäjät voivat kuitenkin yhä tulostaa paperilomakkeen vero.fi:stä tai tilata sen puhelimitse.

Valtaosa toiminimiyrittäjistä on jo tottunut sähköiseen asiointiin Verohallinnon kanssa. 93 prosenttia toiminimiyrittäjistä täytti viime vuonna veroilmoituksensa sähköisesti. Kuolinpesät saavat jatkossakin veroilmoituslomakkeen paperisena.

Kaikkien veroilmoitukset löytyvät OmaVerosta hyvissä ajoin ennen omaa määräpäivää. Useimmat saavat lisäksi paperisen veroilmoituksen kotiin postissa.

Paperista veroilmoitusta ei lähetetä, jos asiakas on ottanut käyttöönsä sähköiset viranomaisviestit eli Suomi.fi-viestit. He saavat paperipostin sijaan sähköpostiviestin heti, kun oma veroilmoitus on OmaVerossa.

Veroilmoitusta täydennetään vain yhdellä tavalla, joko sähköisesti tai paperilla. Jos asiakas täyttää veroilmoituksen paperilomakkeilla, ilmoituksen on oltava perillä Verohallinnossa viimeistään edellä mainittuina määräpäivinä. Jos asiakas toimii OmaVerossa, hän voi täydentää veroilmoitustaan vielä määräpäivänä.

Sisällysluettelo