TaxFax nro 19 • 29.3.2023
Konserniavustus
Verohallinto on julkaissut 29.3.2023 päivätyn ohjeen Konserniavustus (linkki). Aikaisempaa saman nimistä ohjetta on luvun 3.2 osalta päivitetty keskusverolautakunnan ennakkoratkaisun perusteella, jonka mukaan omistusosuutta laskettaessa osakkeiden erilajisuudella ei ole merkitystä (KVL 7/2022).
Lisäksi ohjeen lukua, joka käsittelee yritysjärjestelyjä ja toimintamuodon muutostilanteita (3.5) on myös täsmennetty osakevaihdon osalta. Osakevaihdossa hankkiva yhtiö ja kohdeyhtiö eivät voi antaa keskenään konserniavustusta osakevaihdon toteuttamisvuonna, jos konsernisuhde antajan ja saajan välillä ei ole ollut olemassa jo ennen osakevaihtoa. Jos mainittu konsernisuhde on ollut olemassa ennen osakevaihtoa, konserniavustus yhtiöiden välillä on mahdollinen jo osakevaihdon toteuttamisvuonna. Konserniavustus kohdeyhtiön ja sen tytäryhtiöiden välillä on mahdollinen osakevaihdon toteuttamisvuonna, jos näiden välinen konsernisuhde on ollut olemassa ennen osakevaihtoa.
Matkakustannukset erityisalalla
Verohallinto on julkaissut 24.3.2023 päivätyn ohjeen Erityisalalla työskentelevän matkakustannukset (linkki). Verotus- ja oikeuskäytännössä erityisaloina on pidetty
rakennus-, maanrakennus- ja metsäalaa. Erityisalalla työmatkan käsite on muita aloja laajempi, kun työmatkana pidetään myös päivittäistä asunnon ja erityisen työntekemispaikan välistä matkaa.
Omistajayrittäjä erityisalalla
Ohjeen luvussa 4 on täsmennetty omistajayrittäjän varsinaisen työpaikan käsitettä.
Erityisalalla toimivan yhtiön omistajayrittäjä voi yhtiön hallintoon liittyvien tehtävien lisäksi työskennellä samanlaisissa työtehtävissä kuin muutkin yhtiön työntekijät. Esimerkiksi rakennusalalla toimivan yhtiön toimitusjohtajana työskentelevä omistajayrittäjä saattaa siten tehdä rakennustöitä eri työmailla yhtiön muiden työntekijöiden tapaan. Omistajayrittäjällä voi kuitenkin olla varsinainen työpaikka joko yhtiön toimitiloissa tai kotonaan.
Jos omistajayrittäjällä on varsinainen työpaikka, häneen ei sovelleta erityisalan työntekijää koskevia kustannusten korvausten verovapauden rajoituksia. Siten omistajayrittäjän matkat kotoa eri työmaille ovat työmatkoja erityisille työntekemispaikoille, joista työnantajayhtiö voi matkalaskua vastaan maksaa verovapaata päivärahaa kustannuspäätöksen mukaan. Jos omistajayrittäjän varsinainen työpaikka on yhtiön toimipisteessä, verovapaaseen päivärahaan oikeuttava työmatka voi alkaa myös yhtiön toimipisteeltä.
Ratkaisuapuri
Lukuun 6.2.2 on lisätty linkki ratkaisuapuriin, jolla erityisalan työntekijä voi selvittää, onko hän oikeutettu kaavamaiseen vähennykseen lisääntyneiden elantokustannusten perusteella ja vähennyksen määrän.
Vähennysoikeus tilapäismajoituksen kuluista
Luvussa 6.3.2 on täsmennetty tilapäismajoituksesta palkansaajalle aiheutuneita vähennyskelpoisia kuluja asuntovaunun osalta:
”Palkansaaja voi vähentää itse järjestämästään tilapäismajoituksesta (esimerkiksi asuntovaunu) syntyneet juoksevat kustannukset tulonhankkimiskuluina riippumatta perhesuhteista taikka majoituksen tai työskentelyn kestosta. Palkansaaja ei kuitenkaan voi vähentää esimerkiksi asuntovaunun poistoa tulonhankkimiskuluna.”
Matkalasku
Ohjeeseen on lisätty luku 7 Matkalasku. Myös erityisalalla työantajalle on esitettävä selvitys (matkalasku) työmatkoista aiheutuneista kustannuksista. Matkalasku voidaan laatia myös erilaisilla sähköisillä sovelluksilla, jos se sisältää asetuksessa määritellyt tiedot.
Apurahojen, stipendien ja tunnustuspalkintojen verotus
Verohallinto on julkaissut 23.3.2023 päivätyn ohjeen Apurahojen, stipendien ja tunnustuspalkintojen verotus (linkki). Ohjeeseen on päivitetty verovapaan apurahan muuttunut enimmäismäärä vuodelle 2023. Valtion taiteilija-apurahan suuruus on 1.6.2022 - 30.4.2023 ollut 2 080,42 euroa/kk. 1.5.2023 alkaen valtion taiteilija-apurahan suuruus on 2 153,23 euroa/kk.
Henkilöstörahastosta saadut tulot
Verohallinto on julkaissut 1.3.2023 päivätyn ohjeen Henkilöstörahastosta saatavien tulojen verotus (linkki). Ohjetta on päivitetty henkilöstörahastolakiin ja tuloverolakiin tehtyjen muutosten johdosta. Muutoksia sovelletaan 1.4.2023 alkaen.
Muutosten jälkeen henkilöstörahaston voi perustaa, jos henkilöstöä on vähintään viisi ja yrityksen liikevaihto tai vastaava tuotto on vähintään 100 000 euroa. Aiemmin yritys on tarvinnut henkilöstörahaston perustamiseen vähintään kymmenen työntekijää ja yli 200 000 euron liikevaihdon tai vastaavaa tuoton.
Rahasto-osuus voidaan jatkossa siirtää toiseen henkilöstörahastoon työpaikan vaihtuessa. Tuloverolakiin on lisätty nimenomainen säännös, jonka mukaan siirrosta ei aiheudu veroseuraamuksia.