Asunnon myynti 19.6.2025

Olen asunut sijoitusasunnossani – jäävätkö vastikkeet vähentämättä?

Sijoitusasunnosta maksettuja pääomavastikkeita ei saa vähentää vuokratulosta, jos taloyhtiölaina on rahastoitu. Tiedän, että ne saa vähentää vasta myynnin yhteydessä luovutusvoitosta, kun pääomavastikkeet lisätään vuokratun asunnon hankintahintaan.

Miten toimitaan, jos asunnosta ei tule verotettavaa luovutusvoittoa, koska olen asunut siinä omistusaikana yhtäjaksoisesti vähintään kaksi vuotta? Kyseessä olisikin oman asunnon verovapaa myynti.

Mitä tapahtuu, jos saman asunnon luovutus olisi tappiollinen, koska taloyhtiölaina on otettu vasta asunnon ollessa vuokrattuna?

Verojuristi Tuomo Lindholm vastaa:

Valitettavasti maksetut rahoitusvastikkeet jäävät kokonaan huomioimatta verotuksessa kysymyksessä mainituissa tilanteissa.

Oman asunnon luovutustappio ei ole vähennyskelpoinen, kun siitä saatu luovutusvoitto on lain mukaan verovapaa. Tämä tarkoittaa, että myyjä on omistanut asunnon vähintään kaksi vuotta ja käyttänyt sitä omistusaikanaan yhtäjaksoisesti vähintään kaksi vuotta omana tai perheensä vakituisena asuntona.

Oman vakituisen asunnon luovutustappion saa puolestaan vähentää, kun verovapauden edellytykset eivät täyty, eli asunto on omistettu alle kaksi vuotta tai jos sitä käytetty omana tai perheensä vakituisena asuntona omistusaikana yhtäjaksoisesti alle kaksi vuotta.

Tällä sivustolla oleva informaatio on luonteeltaan yleistä tiedotusta, eikä sitä ole tarkoitettu yksilölliseksi veroneuvonnaksi tai konkreettisten päätösten perusteeksi. Sisältö pyritään pitämään ajan tasalla, mutta tekstien oikeellisuutta, kattavuutta tai ajantasaisuutta ei voida taata.

Tulosta sivu

Sinua saattaisi kiinnostaa

Oman asunnon myynti

Asunnon myynti on luovutus- eli myyntiverotuksen kohteena. Oman asunnon myynnistä ei kuitenkaan tarvitse maksaa veroa, jos verovapauden edellytykset täyttyvät

Lue lisää

Saanko vähennettyä talokaupan tappion verotuksessa?

Myyn parhaillaan omakotitaloa, joka on ollut perheeni koti omistusaikana yhtäjaksoisesti viisi vuotta. Maksoimme talosta viisi vuotta sitten 200 000 euroa. Remonttikulut ja ulkorakennusten rakennuskustannukset ovat olleet 270000 euroa. Paras saamani tarjous on 418000 euroa eli myynnistä tulisi ...

Lue lisää