Yhteiselle tilille vaimon rahoja – maksanko tästä lahjaveroaveroa?
Vaimoni omistaa ennakkoperintönä saadun osakehuoneiston puoliksi siskonsa kanssa. Myymme nykyisen asuntomme, jonka omistamme puoliksi ja muutamme tähän perittyyn asuntoon kahdeksi vuodeksi. Sitten joskus, kun myymme sen asunnon ja vaimoni saa siitä oman osuutensa, joudunko minä maksamaan veroa siitä, jos saadut rahat laitetaan meidän yhteiselle tilille?
Verojuristi Merja-Liisa Huolman-Lakari vastaa:
Yhteiselle tilille siirretyistä rahoista tulee lahjaverotettava lahja vasta, jos nostat rahoja omiin tarpeisiisi ja hankit niillä omaisuutta omiin nimiisi. Jos rahat käytetään molempien hyväksi tavanomaisiin elantomenoihin, ne voidaan siirtää yhteiselle tilille ilman lahjaveroseuraamuksia.
Jos puolisot lahjoittavat toisilleen omaisuutta, veroa maksetaan myös puolisolta saaduista lahjoista samojen säännösten mukaan kuin muidenkin henkilöiden kesken. Verovapaasti voi antaa alle 5 000 euron arvoisen veronalaisen lahjan samalle henkilölle kolmen vuoden välein.
Aviopuolison elatus on lakisääteisen velvollisuuden täyttämistä. Siten tavanomaisesta elämisestä aiheutuvien juoksevien kustannusten kattaminen ei ole veronalaista lahjaa.