Vuokratulot
26.7.2018

Hallintaoikeudesta luopuminen – pitääkö vuokratulosta maksaa veroa?

Omistan sijoitusasunnon. Voinko lahjoittaa asunto-osakkeen hallintaoikeuden tyttärelleni, jotta minun ei tarvitse maksaa veroja vuokratulosta? Omistusoikeus jäisi edelleen itselle. Yleensähän omaisuuden omistusoikeus lahjoitetaan, mutta hallintaoikeus pidätetään lahjoittajalla.

 

Verojuristi
Georg Rosbäck

Verojuristi Georg Rosbäck vastaa

Oikeuskäytännössä on katsottu, että varallisuuden omistaja ei voi tuloverotuksessa tehokkaasti luopua varallisuutensa tulevista tuotoista, esimerkiksi asunnon tulevista vuokratuloista, luopumatta samalla myös itse asunnosta (KHO 1979 II 505 ja KHO 1990/3642). 

Jos et siis samalla luovu asunnon omistusoikeudesta, sinua tuloverotetaan edelleenkin sen vuokratuotoista.

Tämä on Verojuristi vastaa -artikkeli, jota ei päivitetä. Tällä sivustolla oleva informaatio on luonteeltaan yleistä tiedotusta, eikä sitä ole tarkoitettu yksilölliseksi veroneuvonnaksi tai konkreettisten päätösten perusteeksi.

Tulosta sivu

Sinua saattaisi kiinnostaa