Onko tasausvaraus tuloutettava, kun maatalous yhtiöitetään?

Pitääkö maatalouden verotuksessa tehty tasausvaraus tulouttaa, jos maatalous kokonaisuudessaan yhtiöitetään osakeyhtiöksi toimintamuodon muutoksena?

Verojuristi
Harri Rajala

Verojuristi Harri Rajala vastaa

Ei ole pakko tulouttaa.

Tuloverolain toimintamuodon muuttamista koskevia säännöksiä sovelletaan kuitenkin myös maataloustoiminnan yhtiöittämiseen. 

Tasausvaraus on mahdollinen myös osakeyhtiömuotoiselle maataloudenharjoittajalle. Sen takia tasausvarausta ei ole pakko lukea verotettavaan tuloon maatalouden yhtiöittämisen seurauksena. 

Tulouttamatta olevan tasausvarauksen määrä siirtyy toimintamuodon muutoksessa jatkuvuuden periaatteen mukaisesti toimintaa jatkavalle osakeyhtiölle, jos sitä voidaan toimintamuodon muutoksesta huolimatta pitää edelleen samana yrityksenä.

Osakeyhtiön on käytettävä tai tuloutettava tasausvaraus viimeistään sinä verovuonna, johon mennessä maataloudenharjoittajan olisi tullut käyttää tai tulouttaa se.

Tätä aihetta käsitellään Verohallinnon syventävässä vero-ohjeessa Toimintamuodon muutos osakeyhtiöksi.

Tämä on Verojuristi vastaa -artikkeli, jota ei päivitetä. Tällä sivustolla oleva informaatio on luonteeltaan yleistä tiedotusta, eikä sitä ole tarkoitettu yksilölliseksi veroneuvonnaksi tai konkreettisten päätösten perusteeksi.

Tulosta sivu